Standart

FCI: č. 40

Původ: Irsko

Skupina: 3. - teriéři

Sekce: 1 Velcí a střední teriéři bez pracovních zkoušek

Hlava: dlouhá, velikost odpovídající velikosti těla, mozkovna plochá, mezi ušima nepříliš široká, souměrná. Stop je znatelný, čelisti silné, schopné pevného uchopení. Čichová partie není delší než mozkovna. Srst na hlavě je téže barvy jako na těle. Lícní kosti nevystupují. Hlava je celkově silná, ne však hrubá.

Zuby: nemá podkus, nemá předkus

Nos: černý, dobře vyvinutý

Oči: tmavé, tmavě hnědé, ne příliš velké, nevystupující a správně uložené

Uši: malé až středně velké, dopředu překlopené v rovině mozkovny. Tmavé stínování srsti na uších je povolené, ale není pravidlem. Nežádoucí je ucho dozadu složené a ucho lehké.

Krk: středně dlouhý, silný, bez laloku

Plece: lopatky šikmo uložené, s vrcholy směřujícími vzad, svalnatá

Hruď: hrudník je hluboký, žebra dobře klenutá.

Trup: kompaktní, nepříliš dlouhý, se silnými, krátkými bedry. Stehna jsou silná, svalnatá, hlezna jsou nízko u podkladu.

Ocas: dobře nasazený, ne příliš silný, vesele nesený

Hrudní končetiny: úplné, rovné při pohledu z kterékoliv strany, pevných kostí.

Pánevní končetiny: dobře vyvinuté, silně osvalené. Hlezna nevbočená ani nevybočená, nárty přiměřeně zaúhlené.

Tlapky: malé, uzavřené. Přednost se dává drápům černě zbarveným, ale mohou být zbarveny i jinak, jak to odpovídá zbarvení srsti.

Srst: je měkká, hedvábná, nikoli hrubá. U mladých psů se kvalita srsti neposuzuje tak přísně. Zbarvení srsti je v různých odstínech od světle pšeničné po zlatočervené. Úprava srsti je přípustná.

Upravený pes: srst je na hřbetě, na krku, na hrudi a na hlavě krátce ostříhaná. Dlouhá srst překrývá oči a je též na dolní čelisti. Vous na čenichu se udržuje pročesáváním. Bohatá je srst na končetinách. Trup se upravuje tak, že srst sleduje obrys těla psa. Srst na ocase je krátká, ke konci se ocas úhledně zužuje.

Neupravený pes: srst nemá být delší než 12,7 cm. Osrstění je bohaté, měkké, vlnovité, kadeřavé, nezplstnatělé. Bohatost srsti se nemá interpretovat jako její délka. Nikdy nemá být srst načechraná jako u pudla nebo u bobtaila. Psi předvádění v této srsti se hodnotí tak, jako když vykazují špatný typ. Zvláštní pozornost je třeba věnovat růstu a vývoji osrstění u štěňat. Jen zřídka se rodí štěňata se srstí, jaká je žádaná v dospělosti. Během vývoje totiž prodělává srst změny jak co do barvy, tak co do struktury. Žádoucí kvality dosáhne srst obvykle až ve věku 18 měsíců až 2,5 roku.

Pohyb: přímý posun vpředu i vzadu, lokty přiléhající. Při pohledu z boku je pohyb volný, lehký a koordinovaný.

Závažné vady: podkus, přílišná nervozita, pes nesmí být zlomyslný, světlý nos, bílá barva srsti, světle žluté oči, všechny jiné barvy srsti na těle než pšeničná.

Charakter: temperamentní, oduševnělý, hravý pes. Miluje svého majitele a je mu vždy věrný. Velice inteligentní, spolehlivý, důvěryhodný přítel, dobrácký, bez jakékoliv agresivity. Štěňata se rodí načernalá, šedavá a někdy i čistě pšeničná. Mají černou masku. Někdy se středem hřbetu táhne podélný černý pruh, nebo jsou černě zbarvené konce jednotlivých chlupů. Tato tmavá barva vysvětlává, jak pes stárne. U dospělých jedinců není na těle povolena žádná tmavá barva.

Výška: pes měří od kohoutku 18 - 19 palců (tj. 46 - 48 cm), feny jsou poněkud nižší.

Tělesná hmotnost: 16 - 19 kg, u fen je poněkud nižší

Poznámka: psi (samci) musejí mít dvě normálně vyvinutá a sestouplá varlata v šourku.

použito: Teriéři - I. Stuchlý, M. Císařovský