Život s Wheatenem

Život s Wheatenem

Soft Coated Wheaten Terrier ( zkráceně Wheaten ) vznikl v Irsku jako selský pes, zaměřený k všestrannému použití. Dnes je to universální rodinný pes přizpůsobený k životu ve městě i na venkově. Může žít v bytě nebo rodinném domě. Soft Coated Wheaten Terrier je málopočetné, přesto velmi populární plemeno. Některé z důvodů popularity jsou nádherný temperament, charisma , krásná pšeničná barva a hedvábná srst která nelíná.

Wheaten má spoustu plusů, ale i záporů

Pořídit si psa je hodně práce a odpovědnosti navíc.
Wheaten je silně zaměřen na lidskou společnost. Přesto není vhodný do každé rodiny.
Musíte si být zcela bezvýhradně jisti, že toto je to pravé plemeno pro vás a vaši rodinu. Pokud tomu tak není, ale přesto si wheatena pořídíte, budete vy i váš pes nešťastni.

 • Starost o psa může trvat 10 až 15 let.
 • Je třeba věnovat čas a trpělivost na výchovu již od prvního dne příchodu štěňátka.
 • Musíte být připraveni , že se budete věnovat údržbě srsti, aby nedošlo k zachumlání. Česání, stříhání. Pokud je srst pravidelně udržovaná má Wheaten nádhernou hebkou srst, která spadá do jemných vln. Na světle až třpytivě lesklou. Neudržovaná srst je matná, zacuchaná a mohou tak vzniknout kožní problémy. Již od štěněte je třeba denně pročesat srst. Štěněti se to zprvu nebude líbit, ale po čase si zvykne a v budoucnu bude péče jednoduší. Srst vyzrává zhruba ve dvou letech. Tady stačí péče o srst 2x až 3x týdně.
 • Pokud jste čistotný šílenec – wheaten nemusí být pro vás. Nečistoty zachycené v srsti donesené z procházky ( sníh, větvičky, listí ), roznese po celém domě. Po jídle a pití si může otřít fousy o vaši pohovku.
 • Mohou štěkat když vidí nebo i slyší něco podezřelého.
 • Teriéři milují hrabání. Wheaten není výjimkou, proto buďte připraveni na možnost nějaké díry na zahradě, v záhonech.
 • Vždy, když přijdete domů nebo přijde návštěva, může váš pes štěkat, ale určitě bude skákat i jinak radostí dovádět jako kdybyste doma nebyli několik let. Ne každý to má rád.
 • Pokud hledáte psa, který bude okamžitě reagovat na váš každý příkaz, tak Wheaten není pro vás. Pokud chcete psa, který bude v klidu ležet v pelíšku a čekat na váš povel, pak také Wheaten není pro vás. Wheaten může být i tvrdohlavý. Spíše bude dělat, že vás neslyší do doby, než zašustíte pytlíkem s dobrotami. Pak přiběhne jak střela.
 • Musíte si zvyknout, že na dovolenou pojedete se psem, nebo mu zajistíte dostatečné hlídání, aby nestrádal. Nesmutnil po vás.
 • Wheatena nemůžete nechat příliš dlouhou dobu samotného. Začne se nudit a trápit z očekávání vašeho návratu domů. Po čase může dojít i k destruktivnímu ( něco zničí ) chování jako u jiných plemen. ( Čas který běžně trávíte v zaměstnání, ve škole, zvládne bez problémů ) Wheateni jsou nejraději, když sdílejí rodinný život naplno a ví o všem co děláte.
 • Jsou odvážní a zvídaví. Je třeba mít dobré oplocení pozemku k zajištění bezpečnosti. Pokud je na stopě něčemu zajímavému může se i podhrabat.
 • Připravte se na výdaje za veterináře. Poplatky za psa. Krmivo a pamlsky. Psí kosmetika.
 • Zabezpečení psa v autě.
 • Pokud máte děti, musíte za všech okolností dohlížet na hry malých dětí se psem tak jako u jiných plemen, ať je to štěně nebo dospělý pes !!! Učit děti jak mají se psem zacházet a předejít tak k pokousání nebo ublížení psovi.
 • Wheaten žije se svou lidskou rodinou v domě a ne sám venku !!!
 • Wheaten je méně povrchní než ostatní teriéři. Je to společenský pes a může být příliš nadšený se setkání s jinými psy. Je potřeba opatrnost a včasná socializace s jinými přátelskými psi, aby nedošlo ke špatné zkušenosti. ( Pokousání )
 • Velmi miluje dovádění ve sněhu, plavání v rybníku, ale nesnáší procházky v dešti.
 • Snáší se dobře s jinými domácími zvířaty ( králíky, kočky, papoušky… ) Přesto honí malé chlupaté tvory – myši, ježky, veverky a podobně, ale i kočky cizí .
 • Je potřeba věnovat aspoň 30 minut denně aktivitě – procházky, hry, cvičení, psí sporty které si spolu užijete. Váš Wheaten bude zdravý a šťastný.
 • S cvičením je třeba začít co nejdříve. Štěně – psí školka a pak základy poslušnosti. Cvičení provádějte v krátkých dávkách přerušované hrou. Wheaten je temperamentní, bystrý pes a rychle se učí. Má však terierskou nezávislou povahu a dokáže být někdy tvrdohlavý. Pro úspěch ve výcviku je třeba být pevný a důsledný, ale NIKDY TVRDÍ ( DRSNÍ ) !!! Používejte pozitivní ( podněcující ) odměny jako je chvála, hry, pamlsky na které wheaten dobře reaguje. Pokud je daný příkaz, je nutné, aby jste na vykonání příkazu trvali. Mnoho chovatelů přirovnává výchovu wheatena k výchově dětí. Wheaten se dá vycvičit k velkým úspěchům. Především agility, coursing, flyball, tanec se psem, obedience, organizované stopování, a někteří jedinci jsou velmi vhodní pro terapii se psem ( canisterapii ) . Velice miluje delší turistiku lesem, po horách.
  Trénujte svého psa s velkou láskou a úctou, a budete mít nejúžasnějšího přítele.
 • Je dobrý hlídač.
 • Wheaten nesnáší velké teplo. V horkých dnech mějte psa v domě.
 • Povahově je Wheaten šťastný, veselý, vyrovnaný a sebevědomý.
 • Potřebuje jako každý pes včasnou socializaci. Od štěněte poznávat různé lidi, zvířata, zvuky, sbírat zkušenosti. Včasná socializace pomáhá zajistit, aby z vašeho štěněte vyrostl dobrý pes.

Pes nebo fenka.

Říká se, že fenka je jednoduší na výchovu a lepší společník jak pes. Může to být pravda u jiných plemen, ale u Wheatens to neplatí. Obě pohlaví jsou úžasně milujícími společníky. Záleží na vašem osobním upřednostněním. Některé feny mohou být dominantní nad pasivním psem. Pes může být mazlivý a přítulný. Pes může mít velké charisma bez ohledu na jeho temperament. Feny mají zhruba po šesti měsících své problémy. Je třeba si to uvědomit při pobytu v domě, a také, aby nedošlo k nechtěnému krytí psem.

Je mýtus, že fena potřebuje alespoň jeden vrh za život.

Majitelé fenek s takovým to smýšlením si neuvědomují, že ke každému vrhu ( byť jedinému ) je třeba přistupovat zodpovědně a se závazky do dalších let. Registrovaní chovatelé se snaží pro každý vrh v chovu najít vhodné partnery na základě studia rodokmenů a zdravotních vyšetření . Cílem je zajistit zdraví a temperament plemene. Zároveň chovatelé nesou určitou zodpovědnost za štěňata v dalších letech.

Nekupujte štěně od nezodpovědného chovatele nebo množitele.

Je možné, že levné štěně bylo i levně odchované. Pokud jsou štěňata bez průkazu původu - rodiče z nějakého závažného důvodu nebyli připuštěni do chovu. Nevěřte prodejci, že vrh po rodičích s průkazem původu byl nadpočetný, a jen některá štěňata mají průkaz původu, a zrovna to vaše štěňátko ho už nemá. Průkaz původu dostávají všechna narozená štěňata bez ohledu na počet.
Je možné, že fena bude při nejbližší možnosti opět a opět kryta a časem se ji bude chtít majitel i zbavit. Prosím nepodporujte nárůst štěňat bez průkazu původu v psích útulcích, které jsou již tak kriticky přeplněné jinými plemeny, o Wheatny. Tím, že si vezmete levné štěně bez průkazu původu, podporujete tak majitele feny , aby dál a dál pokračoval ve své činnosti. Pokud si chcete pořídit štěně za nízkou nebo jen symbolickou cenu, vezměte si štěně jiného plemene přímo z útulku pro psy.

Získat štěně Wheatena není někdy snadné. Musíte si pro štěně zajet. Někdy musíte na štěně v pořadníku čekat i několik měsíců. Někteří chovatelé si prověřují do jaké rodiny štěňátko půjde a podmínky stanovují v kupní smlouvě. Při koupi štěněte se obraťte se na registrovanou chovatelskou stanici. Štěně vás bude stát více, ale získáte spokojené a šťastné štěně, které bylo správně a s péčí a láskou chované.

Motto naší chovné stanice Bien Amis :

„Milujeme naše úžasné Wheatens proto, že nám dávají mnohem , mnohem víc, než jsme od nich očekávali „